enisxyths LM 400

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • #168002

    kalhspera paidia..Exw enan enisxyth Lm 400 dikanalo me output 180watt sta 4ohm k 100 watt sta 8 ohm..tha hthela na agorasw 2 hxeia…ti mou proteinete k posa watt to kathe ena..thnx 😯

    #168003

    as apanthsei kapoios gt ta xreiazomai..eyxaristw…….. 😀

    #168004
    PASCHALIS-LEONTIDIS
    Participant

    Αγαπητέ Γιάννη

    θα πρεπει να επιλέξεις ηχεία όπου η ισχύς τους να είναι μέχρι 100 watt sta 8Ω.
    Αν επιλέξεις λίγο μεγαλύτερα, για παραδειγμα 150 watt τότε ο ενισχυτής θα ζοριστεί όταν παίζεις μεγάλες εντάσεις.
    Επειδή υπάρχουν και ηχεία στα 4Ω, στην περίπτωση αυτή μπορείς να επιλέξεις ισχύ μέχρι και 180 watt.
    Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ισχύ σε RMS.
    Στην περίπτωση που έχουμε έναν ενισχυτή 2 χ 300W RMS στα 4Ω θα αποδώσει 300W με ένα ηχείο με σύνθετη αντίσταση 4Ω. Εάν συνδέσουμε στο κάθε κανάλι από 1 ηχείο των 8Ω τότε ο ενισχυτής θα παιξει περίπου την μισή ισχύ 150-200W. Οπότε βάζοντας του ένα ηχείο στο κάθε κανάλι των 8Ω 300W θα πάρουν την παραπάνω ισχύ (150-200W) και θα παίξουν με περίπου 3dB λιγότερη ακουστική ισχύ. Το ιδανικό θα ήταν να παίξουν με ενισχυτή 2Χ600W στα 4Ω

    ελπίζω να σ εχω καλύψει.

    #168005

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..Αυο που θελω να μου εξηγησεις ειναι τι ειναι καλυτερο να βαλω…2 ηχεια 8 ohm sta 100 rms?? h 2 hxeia 4ohm 180rms??? επειδη ξερω οτι τα ηχεια 4 ohm ειναι ακριβοτερα…εμενα με ενδιαφερει η καλυτερη αποδοση…θα με βοηθουσεσ αν μου προτεινεσ μερικα…ξανα ευχαριστω 😆

    #168006
    PASCHALIS-LEONTIDIS
    Participant

    απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιησεις 4 OHM ηχεία τότε μπορείς να χρησμοποιήσεις την μέγιστη ισχύ του ενισχυτή.
    ¨οσο για το ποιά ηχεία να προτείνουμε, λυπάμε αλλα αυτό είναι λίγο δύσκολο απο μέρους μου…
    Γενικότερα πάντως υπάρχουν ηχεία απο δίαφορες εταιρίες ανάλογα με τα χρήματα που θέλετε να διαθέσετε να πάρετε αντίστοιχα και την ανάλογη ποιότητα.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Artsound Newsletters

Be the first to get our exclusive offers
© 2024 Artsound and Lights. All rights reserved.
Click outside to hide the comparison bar
Compare