enisxytis gia pc

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #167795

    Καλησπερα…Εχω εναν υπολογιστη και θελω να βαλω ενα δυνατο συστημα για ηχο.Δε θελω να βαλω surround γιατι εχουν πολυ λιγα watt..Θελω εναν ενισχυτη που θα μπαινει στη θυρα που εχει ο υπολογιστης πισω(στη πρασινη),και θα βγαινουν απ τον ενισχυτη ενα subwoofer και ενα ηχειο..Τα ηχεια τα εχω βρει,θα βαλω ενα sub στα 600 watt και ενα 15αρι αυτοενισχυομενο στα 300 watt…θελω να μου πειτε ποιον ενισχυτη να βαλω,αν εχετε καποιον συγκεκριμενο να μου προτεινετε για να καλυπτει ολη τη δυναμη απ τα ηχεια…Και επιπλεον,θα πρεπει να αλλαξω και το τροφοδοτικο του υπολογιστη???

    #167796
    PASCHALIS-LEONTIDIS
    Participant

    Θεόδωρε σχετικά με την σύνδεση ενισχυτή με το pc σου, μπορείς να επιλέξεις όποιον ενισχυτή επιθυμείς, αρκεί τα watt του ενισχυτή να είναι ανάλογα με τα watt των ηχείων.
    Σε κάθε περίπτωση κοιτάμε την RMS ή την continues ισχύς που δίνονται απο τους κατασκευαστές.
    Παράδειγμα άν έχεις επιλέξει ηχείο που έχει 250 watt RMS στα 8Ohm τότε θα πρέπει να επιλέξεις ενισχυτή που να αποδίδει τουλάχιστον 500 watt στα 4 OHM ανα κανάλι.Αν θέλεις ακόμη μεγαλύτερη απόδοση, μπορείς να επιλέξεις ακόμη και 600 watt RMS στα 4Ω ανά κανάλι..
    Αν το ηχείο λειτουργεί στα 4OHM τότε θα πρέπει η επιλογή του ενισχυτή θα πρέπει να αποδίδει ισχύ τουλάχιστον την ίδια ισχύ με το ηχείο.
    Το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου δεν υπάρχει κανένας λογος για να το αλλάξεις, ο ενισχυτής δεν αποροφά ενέργεια για να το ζορίσει.
    Επίσης μια καλή λύση είναι να βάλεις ηχεία αυτοενισχυόμενα όπου απλά τα συνδέεις με τον υπολογιστή σου απευθείας.Τα αυτοενισυόμενα ηχεία έχουν δικό τους εσωτερικά συνδεμένο ενισχυτή και είναι υπολογισμένος να αποδίδει την μέγιστη ισχύ των ηχείων.
    Σε κάθε περίπτωση θα πρεπει να επιλέξεις και τα ανάλογα καλώδια και αντάπτορες για την συνδεσμολογία τους μεταξύ τους.
    Ελπίζω να είναι χρήσιμες οι πληροφορίες.
    Ευχαριστώ

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Artsound Newsletters

Be the first to get our exclusive offers
© 2024 Artsound and Lights. All rights reserved.
Click outside to hide the comparison bar
Compare